Oddawanie krwi

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

niestety mam odpowiedz i to podpisaną przez dyrektora NCK, napiszę Wam tak: powołują się na rozpożądzenie ministra zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 roku w sprawie warunków pobierania krwi od dawców zgodnie z pkt 2,1 załacznika 1 w/w rozporządzenia, jako kryterium dyskwalifikacji stałej dla dawców krwi allogenicznej jest potencjalny dawca z poważną chorobą aktywną, przewlekłą, lub nawracającą układu pokarmowego
cytuje dalej:
z pani pisma nie wynika jednoznacznie (pisałam o opcji dobre wyniki badań+ dieta) stopień ciężkości oraz stopień ciężkości oraz nasilenia schorzenia na jakie P. cierpi. w związku z powyższym prosimy o bezpośredni kontakt z lek, który ostatecznie podejmie decyzje w zakresie kwalifikacji oddania krwi.
jeśli chodzi o szpik to wysłali mnie do innej instytucji- napiszę również do nich
Obrazek
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

nie wysłałam Wam całego pisma ponieważ jest w pdf-ie- nie umiem załączać go do postu, po drugie jest bardzo oficjalny, no i zawiera moje dane,
ale jeśli ktoś by bardzo chciał to wyślijcie mi swój adres mailowy na pw i myślę że wyślę
3/4 tekstu przepisałam i zamieściłam w powyższym poście,
złych wiadomości się nie spodziewałam, ale cóż, bardzo szkoda, jak nie zapomnę to pogadam o tym jeszcze z moim hemato., bo niestety ale nie mogę tego zrozumieć, mając na uwadze, że większość ludzi nie jest świadoma, że cierpi na tą chorobę, przykro mi :(
Obrazek
anialalatrolololo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 13 lis, 2014 21:16

Re: Oddawanie krwi

Post autor: anialalatrolololo »

A to tak serio z tą krwią, że nie można? A wgl jakieś narządy? Bardzo by mi zależało na bycie honorowym dawcą, jednak ta celiakia;/ :029:
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Oddawanie krwi

Post autor: pleomorfa »

Celiakia jest nie tyle chorobą ukł. pokarmowego, co chorobą autoimmunologiczną, które to dyskwalifikują na stałe chorych jako dawców krwi i szpiku. Też chciałam... i kiedyś dzwoniłam, pytałam...nie ma takiej opcji. A co do narządów to szczerze mówiąc nie wiem. Idąc tym tokiem myślenia chorób autoimmuno to nie wydaje mi się, natomiast idąc tokiem, że zdrowe serducho zawsze w cenie... trzeba byłoby poszukać.
Znalazłam coś takiego na stronie dawca.pl
Czy choroby autoimmunologiczne są przeszkodą do zostania potencjalnym dawcą narządów?
Choroby autoimmunologiczne są przeciwwskazaniem do zostania dawcą organów. Jest to spowodowane tym, iż w czasie ich trwania toczy się proces zapalny (aktywny/przewlekły), który w znaczny sposób uszkadza i zaburza funkcję narządów wewnętrznych oraz szpiku kostnego.
A to ile osób oddaje, nie wiedząc, że są chorzy to inna sprawa.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Oddawanie krwi

Post autor: sandyy »

No dokladnie... az cisnie sie pytanie, co ludzie robia, jak nie wiedza. Jak daleko posunieta jest diagnostyka krwi przy oddawaniu krwi, wie ktos?

Tak samo zastanawialam sie z organami. Dziwi mnie to troche, tzn rozumiem i nie rozumiem. Nerka z choroba autoimmuno chyba lepsza, niz brak nerki...?
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Re: Oddawanie krwi

Post autor: Nalewka »

Problem w tym, że przeszczepu potrzebują osoby chore, na ogół osłabione.
A choroba autoimmuno to zwiększona zachorowalność na różne "normalne" choroby (nie wnikam jakie to mechanizmy), p.ciała (specyficzne dla danej choroby), ale też np. cytokiny, limfocyty jakieś tam i pewnie milion rzeczy, o których pojęcia nie mam.
Przekazywanie takiego prezentu w pakiecie z organem (szpik to chyba też organ?) mogłoby zabić tak samo szybko, jak zaniechanie operacji.
Też chciałam oddać co mi będzie niepotrzebne, ale teraz nie wezmę na siebie takiej odpowiedzialności... jeśli jednak lekarz uzna, że kawałek mnie nada się do czegoś, z chęcią oddam :)

Z krwią jest nieco inaczej, do celów laboratoryjnych czy do badań klinicznych krew chorych autoimmuno może się przydać, bo po jakichś procesach (nie znam się) zostaje do wykorzystania to co się nadaje i jest bezpieczne. Ale do przetaczania nasza krew też się nie nadaje. Mniej więcej tak mi to tłumaczył pracownik stacji krwiodawstwa w W-wie.
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oddawanie krwi

Post autor: Adrian »

Potwierdzam pytałem się w Stacji Krwiodawstwa na Saskiej czy mogę oddać krew, niestety ale nie, ponieważ Celiakia to choroba 'stała" nie uleczalna...
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Oddawanie krwi

Post autor: sandyy »

Nie napawa to optymizmem :(
No nic, trudno, checi checiami, nie ma co szkodzic innym, do czego to doszlo... :dracula:
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Oddawanie krwi

Post autor: Anika78 »

Nie wiem,jak Wy,ale ja poczułam się jak jakiś zbrakowany egzemplarz :<
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Oddawanie krwi

Post autor: sandyy »

O dokladnie!!
Mi to samo do glowy przyszlo :diabelek:
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Oddawanie krwi

Post autor: Leeloo »

Ja tam uważam nas za 'unique' :pig:
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Oddawanie krwi

Post autor: sandyy »

Tego nie da sie ukryc, choc przed stwierdzeniem choroby tez nie mialam watpliwosci :D
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Oddawanie krwi

Post autor: Anika78 »

Leeloo pisze:Ja tam uważam nas za 'unique' :pig:
g:D to akurat prawda,takich unikatów jak my,bezglutki ze świecą szukać :D
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Oddawanie krwi

Post autor: Leeloo »

Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Oddawanie krwi

Post autor: sandyy »

Moim zdaniem komentarz pod postem odzwierciedla w 100% sytuacje w PL:

"Jak składasz na komisję lekarską o orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka, bo ma celiakię, to dostajemy orzeczenie „nie stwierdza się niepełnosprawności”, czyli zdrowy jak rydz. Jak chcesz oddać krew, to okazuje się jaka to poważna choroba i jakie może nieść powikłania i zagrożenia. Interpretacja tej samej choroby w zależności od sytuacji i przez każdego lekarz inna, to chyba tylko w Polsce możliwe ?"
ODPOWIEDZ