Renta socjalna

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tscharna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: wt 14 paź, 2008 12:59
Lokalizacja: Pruszków

Renta socjalna

Post autor: tscharna »

Jako dziecko byłam chora na celiakię, później oczywiście nastąpiło cudowne ozdrowienie i tak sobie niszczyłam organizm przez dwadzieścia parę lat. Od grudnia zeszłego roku jestem na ścisłej diecie. Złożyłam wniosek o rentę socjalną i na razie czekam na wezwanie. Ale mój problem polega na tym, że nie mam żadnych papierów z dzieciństwa z orzeczeniem choroby (szpitale trzymają dokumenty 10 lat). Mam tylko kopie dokumentów z przychodni, bo kiedyś zrobiliśmy ksero (ale nie jest potwierdzone za zgodność z oryginałem) gdzie jest wzmianka o diecie bezglutenowej, ale o celiace ani słowa. Czy może ktoś z Was wie jak podejść do komisji, żeby się udało ich przekonać, że faktycznie zachorowałam jako małe dziecko?
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

rente bedzie ciezko zdobyc , tez sie staralam co do dokumentow nie mam pojecia ;)
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

a może odszukasz lekarza który pisał te dokumenty i mógłby potwierdzic ich wiarygodność <mmm>
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

art. 4 ust. 1 USTAWY z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
1) przed ukończeniem 18. roku życia;
2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
3) w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej


Być może udowodnisz, że na celiakię zapadłaś w dzieciństwie, ale czy na pewno jesteś całkowicie niezdolna do pracy ? i jeśli tak, to czy naprawdę z powodu celiakii ?
jeśli nie, to nie ma sensu nawet składać wniosku.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
tscharna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: wt 14 paź, 2008 12:59
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: tscharna »

Generalnie mogę pracować i pracowałam od 18 roku życia. Jestem teraz na urlopie wychowawczym i jak by mi dali rentę to troszkę by mi budżet podreperowała. Ja nie należę do osób, które tylko biorą od państwa, ale gdyby dali to nie będę się kłócić. Tak czy siak wniosek poszedł i zobaczymy. Po głowie mi nikt nie da a spróbować warto. Napewno po komisji dam znać jak poszło - może utoruję drogę tym, którym odmówiono.
mama kasi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 21 maja, 2013 13:18
Lokalizacja: tarnowa

Post autor: mama kasi »

Ale nie ma rent na celiakię ja cie pytałam bo mam córkę chora na celiakię
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

tscharna pisze:Generalnie mogę pracować i pracowałam od 18 roku życia. (...) Po głowie mi nikt nie da a spróbować warto.
Chyba jednak nie warto, skoro nie spełniasz podstawowego warunku.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
ODPOWIEDZ