Przedszkole i dieta bezglutenowa

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Singerka »

Witam,
moja córka, 5,5 lat jest na diecie bezglutenowej, badania genetycznie dodatnie, przeciwciała ujemne, celiakia na ten moment wykluczona, ale ma alergię na mąkę pszenną i gluten. Od 3 dni jesteśmy na diecie, idzie nam nieźle, ale obecnie mamy wakacje i żywimy się w domku. Córka chodzi do przedszkola, w tym roku ostatni rok. Rozmawiałam już z dyrektorką, mogę żywić córkę indywidualnie, mam donieść zaświadczenie że musi być na diecie i oświadczenie, że ponoszę pełną odpowiedzialność za żywienie dziecka. Przeraża mnie to, bo muszę jej nosić każdy posiłek. Jak to zorganizować, jak sobie radzicie? Śniadanie ok, zrobię kanapkę i córka weźmie ze sobą. A jak obiad? Ciepły w termosie czy też rano? Nie wiem, czy przedszkole ma mikrofale by to przygrzać? Kurcze, to jest dla mnie narazie największe utrapienie w tej diecie. Pomożecie? Doradzicie cos?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Anula80 »

Singerka pisze:Witam,
moja córka, 5,5 lat jest na diecie bezglutenowej, badania genetycznie dodatnie, przeciwciała ujemne, celiakia na ten moment wykluczona, ale ma alergię na mąkę pszenną i gluten. Od 3 dni jesteśmy na diecie, idzie nam nieźle, ale obecnie mamy wakacje i żywimy się w domku. Córka chodzi do przedszkola, w tym roku ostatni rok. Rozmawiałam już z dyrektorką, mogę żywić córkę indywidualnie, mam donieść zaświadczenie że musi być na diecie i oświadczenie, że ponoszę pełną odpowiedzialność za żywienie dziecka. Przeraża mnie to, bo muszę jej nosić każdy posiłek. Jak to zorganizować, jak sobie radzicie? Śniadanie ok, zrobię kanapkę i córka weźmie ze sobą. A jak obiad? Ciepły w termosie czy też rano? Nie wiem, czy przedszkole ma mikrofale by to przygrzać? Kurcze, to jest dla mnie narazie największe utrapienie w tej diecie. Pomożecie? Doradzicie cos?
Opowiem, jak to wygląda u mnie. Codziennie rano noszę do przedszkola całe wyżywienie: na śniadanie z reguły grzanki z masełkiem/płatki śniadaniowe, na obiad kotlet już usmażony/placki z jabłkami/ kiełbaska z grilla/naleśniki (tylko do odgrzania), na podwieczorek jogurt/ciastka/monte (w zależności, co jest w jadłospisie), jakiś owoc, sok do picia, mleko ryżowe (nie może zwykłego). Robię zdjęcia jadłospisu zawsze, ale i tak menu mojego syna jest ograniczone, bo słabo je i praktycznie w kółko to samo. Jak na początku odtwarzałam dokładnie to, co dzieci jadły w przedszkolu, to po dwóch tygodniach okazało się, że całymi dniami nic nie jadł. Teraz z nim ustalam dzień wcześniej, co będzie chciał zjeść i wtedy mam pewność, że nie będzie głodny przez cały dzień.
Dowiedz się, czy w przedszkolu mają mikrofalę. Spotkałam się z sytuacją, że rodzice kupili najtańszą i zanieśli, żeby w niej dziecku podgrzewali obiady. Tylko musisz to ustalić z dyrektorką. Powinnaś porozmawiać z pracownikami kuchni, żeby mieli świadomość zanieczyszczeń, czyli np. mieszali osobną łyżką, żeby pieczywo nie dotykało zwykłego, itd.
Spokojnie, można to ogarnąć. Może dogadasz się, żeby dawali Ci jadłospis na cały miesiąc, to łatwiej będzie Ci się zorganizować.
Jak masz jeszcze jakieś pytania, wątpliwości, to pisz śmiało :)
Powodzenia
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Leeloo »

taki problem mnie na razie nie dotknął, ale czytuję bloga Bezglutenowej Mamy, która ma w domu 2óch przedszkolaków. Jest tam osobny dział Przedszkolaka:
http://bezglutenowamama.pl/category/przedszkolak/

Myślę, że znajdziesz coś dla siebie :)
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Singerka »

Dziękuję, jesteś niezawodna!
rodziceuli
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: śr 16 paź, 2013 08:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: rodziceuli »

Kurcze jak to czytam, to to jest jakaś masakra!

Ze żłobkiem u nas nie było żadnego problemu z dietą bg. Od 1 września córka idzie do przedszkola i mieliśmy bardzo utrudniony wybór, bo znaleźliśmy tylko 2 przedszkola, które zadeklarowały się, że wiedzą, potrafią i nie ma dla nich problemu gotować bg. Pozostałe przedszkola jak szukalismy albo traktowały nas jak kosmitów, albo wysyłały do przedszkoli integracyjnych, albo właśnie kazały zapewnić pełne wyżywienie we własnym zakresie.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że psim obowiązkiem państwowych przedszkoli jest gotować dla dzieci zgodnie z ich możliwiściami zdrowotnymi. Jeśli jest dziecko z dietą bg to także powinni zapewnić bezglutenowość posiłków. Informację mamy od intendent z przedszkola, do którego posyłamy córkę. Powiedziała jeszcze, że to, że często przedszkola narzucają rodzicom konieczność pełnego wyżywienia, to jest wynik narzucenia rodzicom odgórnej ich zgody na to, że tak ma być i tyle jeśli chce się dziecko zapisać do danego przedszkola. Interwencja w kuratorium oświaty u odpowiedniej osoby też nic nie pomogła. Tak więc mamy nadzieję, że nie będziemy mieć żadnych wtop z naszym nowym przedszkolem.
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Singerka »

W przedszkolu nie będą gotować indywidualnie dla mojej córki, mam nosić jej jedzenie. Chciałam, by kupili mikrofalówkę do odgrzewania jej - nie mają pieniędzy, chciałam kupić - nie zgadzają się, nie chcą odpowiedzialności za nie ich sprzęt. Mam nosić dziecku jedzenie w termosie...Przez pierwszy miesiąc mogę nosić ciepłe przed obiadem, ale muszę wrócić do pracy, zatem w grę wchodzi tylko termos...Możecie jakiś polecić? By trzymał ciepło jakieś 4-5h? By był dobry na drugie danie, na zupę mam...Ehh... :(
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Leeloo »

Singerko dacie radę, przecież wiesz :)

czy nie możesz dać kucharkom swojego rondelka/małego garnka, żeby podgrzewały posiłek, który przyniesiesz rano?

popatrz sobie tutaj:
http://termosy24.pl/kuchnia-turystyczna ... y-obiadowe

http://twojlunchbox.pl/45-termosy-obiadowe
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Singerka »

Teoretycznie bym mogła, tyle że nie bardzo chcę by jadła odsmażane ziemniaki czy kotlety a u nas głownie to będzie dominowć. Ona właściwie nie jada czyli nie lubi rzeczy takich które można łatwo odgrzać a ja bym chętnie zjadła czyli np. ryż z duszonym miesem, warzywami itd. No nic. Narazie miesiąc na diecie i wydaje mi się, że świetnie mi idzie, eksperymentuje i smakuje nam to. Teraz właśnie piecze się chlebek. Z innej beczki przy okazji zapytam, czy rzeczy córki mogą być myte w zmywarce razem z naszymi czy musze jej osobno myć? To dla mnie narazie jedyna niewiadoma, no jeszcze poza tym, jak to będie w przedszkolu hehe.
Leeloo, próbowałam parę razy wysłać wiadomosc prv z pytaniem żeby nie zaśmiecać forum, ale nie wiem czemu nie chce wysłać...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Leeloo »

Nie nie, nie mówię o odsmażaniu, bo nie dość, że niezdrowe- zwłaszcza jedzone 5 dni w tygodniu, to jeszcze wymaga oddzielnej dobrej patelni, szpatułki itd.
Chodziło mi o jedno uniwersalne naczynie do zup i posiłków stałych- rondel, garneczek. Do takiego naczynia wkłada się wkładkę do gotowania na parze ( http://allegro.pl/wklady-wkladka-koszyc ... 67216.html ) i raz dwa odgrzewa się całą potrawę bez negatywnych zmian w ich wartości odżywczej.

niby mogą, ale po wyjęciu obejrzałabym czy wszystko jest domyte, nieoblepione "czymś".

forum jest od zadawania pytań, więc się nie krępuj. nie wiem dlaczego nie może Ci się wysłać, co się wtedy dokładnie dzieje?
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Singerka »

Dziekuje za link do wkladki do gotowania na parze ;) Już zakupiłam :)))

Jak wybieram Ciebie i daje wyslij wiadomość prywatną to wyskakuje że do Ciebie, wpisuje treść, daje wyślij i pisze, że taki użytkownik nie istnieje...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Leeloo »

być może dlatego, że piszą do mnie wszyscy i nowe wiadomości zwyczajnie nie dochodzą, bo nie ma miejsca (pojemność jest do 100 wiadomości jakoś :) ). takie życie, albo forum albo prywatne wiadomości. postaram się z tym uporządzić w przyszłym tygodniu. Jeśli to coś pilnego to nie krępuj się napisać w swoim wątku, po to jest forum.

mam nadzieję, że wkładka będzie ok :) ja mam taką z Ikei i sobie chwalę. Czasem domycie tegoż wynalazku jest uciążliwe, dlatego nie gotuj na niej przypadkiem czegoś z glutem.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Anula80 »

Do mycia polecam zwykłą szczoteczkę, taką do rąk na przykład :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Singerka »

Witam,
muszę się Wam pochwalić. Pierwszy tydzień noszenia jedzenia do przedszkola za mną i dałam radę :) Dostałam jadłospis na 2 tyg i gotowałam córce to co miały dzieci. Gdy wiedziałam, że czegoś nie lubi to robiłam coś innego, ona to dobrze zniosła, ja w zasadzie też. Najgorsze było donoszenie posiłków, ale zakupiłam już stosowny termos i od jutra będę nosić obiadki rano, gotowe do przełożenia na talerz :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Leeloo »

Mówiłam, kto jak nie Ty? :)

Gratuluję i masz się czym chwalić, Singerko. Brawo! :sylwester:
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Przedszkole i dieta bezglutenowa

Post autor: Singerka »

Dziękuję ;))

A czy zupy można jakoś mrozić? Szczerze mówiąc nie chce mi się codziennie gotować nowej zupy, robię wywar na 2 dni i codziennie robię inną zupę. A może można by było zrobić więcej danej zupy, poporcjować i zamrozić i wyciągać jak będzie potrzebna? Czy to nie jest dobry pomysł i lepiej gotować? Jakie macie doświadczenia?

Aaaa...no i pomysł z sitkiem do podgrzewania na parze to strzał w dziesiątkę, dziękuję! Jak dobrze, że jesteście :)
ODPOWIEDZ