Nowe informacje o znakowaniu żywności

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: Leeloo »

Od 13 grudnia 2014r. obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011, które weszło w życie 13 grudnia 2011r. w sprawie przekazywania informacji dotyczących etykietowania żywności w odniesieniu do każdego sektora spożywczego (przez 3 lata trwał okres przejściowy). Rozporządzenie 1169/2011 wprowadza wiele zmian w zakresie ogólnych zasad znakowania produktów spożywczych. Od 13 grudnia producenci artykułów rolno-spożywczych są zobowiązani do umieszczania na etykietach wielu szczegółowych informacji. Na etykietach produktów zawierających substancje powodujące alergie lub reakcje nietolerancji pokarmowej (w tym gluten) nazwa alergenu musi być podkreślona za pomocą pisma wyraźnie odróżniającego go od pozostałych składników wyrobu gotowego.
W odniesieniu do żywności sprzedawanej bez opakowań lub pakowanej dopiero w momencie sprzedaży, przekazanie informacji o obecności alergenów jest obowiązkowe. Informacje te muszą być łatwo dostępne, tak aby konsumenci, również w przypadku żywności nieopakowanej, mieli świadomość obecności substancji alergennych. W odniesieniu do opakowań lub pojemników na żywność, których największa powierzchnia ma pole mniejsze niż 10 cm2, nie ma obowiązku podawania wykazu składników. Obowiązkowe jest natomiast wskazanie obecności substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji w danym środku spożywczym przez dodanie słowa „zawiera”, po którym pojawia się nazwa substancji lub produktu powodującego alergie lub reakcje nietolerancji. Obecność substancji powodujących alergie lub reakcje nietolerancji nie musi być wskazana, jeżeli nazwa środka spożywczego wyraźnie odnosi się do konkretnego alergenu (np. dla przetworów pszennych nie ma potrzeby wskazywania na etykiecie, że dane składniki alergenne pochodzą z glutenu). W takim przypadku nie ma konieczności wyróżniania lub podkreślania w inny sposób substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji.

W przepisach prawa żywnościowego nie ma wymogu dotyczącego podawania informacji o substancjach alergennych, które dostały się do produktu na zasadzie zanieczyszczenia krzyżowego, np. z innej linii produkcyjnej, gdzie były używane, a nie są faktycznie stosowanymi surowcami. Jednocześnie brakuje definicji, która wskazywałaby, jaka ilość substancji alergennej może być uznana za “ilość śladową”. Wobec zwiększającej się liczby osób z alergiami
lub reakcjami nietolerancji na różne składniki żywności, dopuszczalne jest zamieszczenie informacji „może zawierać …” lub „możliwa obecność …”. Informacja tego typu nie może być jednak nadużywana i stosowana dla wszystkich produktów na zasadzie – “na wszelki wypadek”.

Istotną zmianą jest wskazanie w rozporządzeniu nr 1169/2011 minimalnej wysokości czcionki, jaką mają być podawane na etykietach obowiązkowe informacje. Dzięki temu etykiety staną się bardziej czytelne dla każdego konsumenta. W rozporządzeniu nr 1169/2011 określono, że wysokość małych
liter powinna wynosić co najmniej 1,2 mm. Wielkie litery oraz litery takie jak np. k, p, y, j, g, d oraz f, zgodnie z ogólną zasadą pisowni, powinny mieć wielkość proporcjonalną do wysokości x.

Podsumowując, rozporządzenie nr 1169/2011 to duże wyzwanie dla producentów, którzy muszą zmienić sposób podawania pewnych informacji w oznakowaniu lub uzupełnić etykiety o zupełnie nowe, nie wymagane dotąd dane. Rozporządzenie nr 1169/2011, mające zastosowanie do wszystkich etapów łańcucha żywnościowego, określa wspólne dla całej UE definicje, wymogi i procedury, tak aby stworzyć jasne ramy dla rzetelnego informowania każdego konsumenta o żywności. Dotyczy ono także żywności oferowanej za pośrednictwem usług gastronomicznych.
Natomiast od 13 grudnia 2016r. będzie istniał obowiązek podawania na produkcie wartości odżywczej (energia, tłuszcze, białko, węglowodany, ect.).

Wykaz substancji powodujących alergie lub reakcje nietolerancji pokarmowych znajduje się w załączniku nr II do omawianego rozporządzenia.


http://www.celiakia.pl/nowe-informacje- ... #more-7727
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: Anula80 »

Leeloo pisze:W przepisach prawa żywnościowego nie ma wymogu dotyczącego podawania informacji o substancjach alergennych, które dostały się do produktu na zasadzie zanieczyszczenia krzyżowego, np. z innej linii produkcyjnej, gdzie były używane, a nie są faktycznie stosowanymi surowcami. Jednocześnie brakuje definicji, która wskazywałaby, jaka ilość substancji alergennej może być uznana za “ilość śladową”. Wobec zwiększającej się liczby osób z alergiami lub reakcjami nietolerancji na różne składniki żywności, dopuszczalne jest zamieszczenie informacji „może zawierać …” lub „możliwa obecność …”. Informacja tego typu nie może być jednak nadużywana i stosowana dla wszystkich produktów na zasadzie – “na wszelki wypadek”.
Czy to znaczy, że producenci nie muszą umieszczać informacji o możliwości zanieczyszczeń krzyżowych :?: To ja już wolę, żeby pisali o tym na wszelki wypadek, niż mamy się o tym przekonywać na własnej skórze.
Mówiąc szczerze ten zapis bardzo mi się nie podoba :036:
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
dorkub
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: sob 20 kwie, 2013 17:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: dorkub »

Mi również, to chyba jakaś kpina. Lepiej wiedzieć na wszelki wypadek czego mamy się spodziewać, więc wydaje wydaje mi się że to nie będzie nadużyciem.
celiakia od lutego 1996 ;)
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: uniaczek »

Leeloo pisze:Dotyczy ono także żywności oferowanej za pośrednictwem usług gastronomicznych.
ciekawe co to będzie oznaczało w praktyce?
W karcie dań pojawi się info nt. alergenów?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: pleomorfa »

Powinno ;)
A na pewno nie powinno być problemu z otrzymaniem takiej informacji od personelu.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: sandyy »

Tylko wiedza personelu bedzie hmmm w takim razie taka, jak obecnie jest.
Dodac do tego rotacje pracownikow itepe itede...
ewach
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: pn 01 gru, 2014 08:21

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: ewach »

Anula80 pisze:
Leeloo pisze:W przepisach prawa żywnościowego nie ma wymogu dotyczącego podawania informacji o substancjach alergennych, które dostały się do produktu na zasadzie zanieczyszczenia krzyżowego, np. z innej linii produkcyjnej, gdzie były używane, a nie są faktycznie stosowanymi surowcami. Jednocześnie brakuje definicji, która wskazywałaby, jaka ilość substancji alergennej może być uznana za “ilość śladową”. Wobec zwiększającej się liczby osób z alergiami lub reakcjami nietolerancji na różne składniki żywności, dopuszczalne jest zamieszczenie informacji „może zawierać …” lub „możliwa obecność …”. Informacja tego typu nie może być jednak nadużywana i stosowana dla wszystkich produktów na zasadzie – “na wszelki wypadek”.
Czy to znaczy, że producenci nie muszą umieszczać informacji o możliwości zanieczyszczeń krzyżowych :?: To ja już wolę, żeby pisali o tym na wszelki wypadek, niż mamy się o tym przekonywać na własnej skórze.
Mówiąc szczerze ten zapis bardzo mi się nie podoba :036:
No tak, bo tak to nie wiadomo nawet, które produkty sprawdzać np.u producenta. Niby prawo zmienione a i tak nie dopracowane, aby nam ułatwić zakupy.
Czyli wychodzi na to, że nawet gdy sprawdzimy skład i będzie on ok to i tak nie ma pewności, że tam nie ma alergenu? To po co nam takie prawo?!
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: uniaczek »

Czy ktoś zauważył inną jakość w znakowaniu żywności po 13 grudnia 2014? Ja nie widzę nowych opakowań - może to problem mojego wzroku?
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: sandyy »

Pogrubione znakowanie alergenow co prawda nie czesto, ale widze :)
ewach
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: pn 01 gru, 2014 08:21

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: ewach »

No ja nie wiem, bo stosuję dietę dopiero od grudnia. Ale co nam po tym znakowaniu jak skoro gdy nawet nie wymieniony jest gluten to i tak nie ma pewności, że go tam nie ma :(
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: Leeloo »

wydaje mi się..że brak widocznych zmian może być spowodowany obecnością jeszcze tych starszych towarów. jeśli zejdzie stara partia, pojawi się nowa, już oznakowana jak trzeba. producent, a sprzedawca to zazwyczaj dwa różne światy. producenci są świadomi nowych regulacji i MUSZĄ się nimi kierować, a sprzedawca ma w głowie głównie sprzedaż, tego co ma na stanie.
w sumie bez sensu byłoby wyrzucanie/przepakowywaniu produktów o nieważnych etykietach, to ogromne koszty nie tylko dla producenta, ale i środowiska, a zapewne i konsumentowi dostałoby się po kieszeni.

patrzmy teraz na datę produkcji, jeśli będzie po wdrożeniu rozporządzenia, a etykieta będzie niezgodna z nowymi wymogami..będzie dym :dracula:
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: xymi »

Byłam dziś na zakupach w Auchan i znalazłam dziwnie oznakowany produkt. Kaszka kukurydziana z KUPCA z doklejoną etykietą: może zawierać gluten. Jak widać stare partie również oznaczono. Ciekawe tylko czy wszyscy producenci postąpili w ten sposób.

Chciałam załączyć zdjęcie ale się nie da :(
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: Anula80 »

To nie jest efekt nowego rozporządzenia, tylko wykrytych zanieczyszczeń u dostawcy. Gdzieś chyba już o tym pisałam:
http://bezglutenowamama.pl/uwaga-gluten ... nej-kupca/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
kaczmi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: pn 10 cze, 2013 14:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: kaczmi »

W restauracjach również wszyscy zdziwieni

http://namonciaku.pl/3miasto/1,113053,1 ... .html#Prze
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nowe informacje o znakowaniu żywności

Post autor: Anula80 »

Jak zwykle, przepisy sobie, praktyka sobie :/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ