Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: xymi »

Witam,

chciałabym uzyskać bieżącą informację na temat dofinansowania z Państwa dla osoby chorej na celiakię, która została zdiagnozowana w życiu dorosłym. Czy takie dofinansowanie jest możliwe?
Dziękuję za informację.
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: AndziaMamusia »

Nie ma dofinansowania. Oficjalnie celiakia to nie choroba.
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: Adrian »

AndziaMamusia pisze:Nie ma dofinansowania. Oficjalnie celiakia to nie choroba.
Heh...ciekawie napisałaś Celiakia to nie choroba :?: Celiakia jest chorobą i to oficjalnie...niestety żadnego dofinansowani w formie zasiłku nie ma, a powinien być bo wszystkie produkty są o wiele droższe od normalnych :!:
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: AndziaMamusia »

Córce nie orzeczono stopnia niepełnosprawności, bo to nie choroba. Skoro lekarz tak mówi, czyż mam nie wierzyć? Wszyscy mi mówia, że to sposób na życie. To nic, ze lekiem jest w tym przypadku baaaardzo droga dieta.
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: Adrian »

To na jakiegoś dziwnego lekarza trafiłaś, przecież każdy lekarz wie, że Celiakia to choroba :!:
pisankova
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 05 gru, 2014 10:03

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: pisankova »

w Polsce z tego co mi wiadomo nie ma dofinansowań żadnych. Niestety nie ma tak jak np. w Norwegii, gdzie osoby z celiakią mają miesięcznie zwracaną różnicę cenową między produktami bezglutenowymi a normalnymi :(
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: Leeloo »

Adrian, nie chodzi o to, że to NIE CHOROBA, tylko o jej rodzaj, nie jest to na tyle groźna i uciążliwa dolegliwość, aby uznać ją za powód do dofinansowania.
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: Adrian »

pisankova pisze:w Polsce z tego co mi wiadomo nie ma dofinansowań żadnych. Niestety nie ma tak jak np. w Norwegii, gdzie osoby z celiakią mają miesięcznie zwracaną różnicę cenową między produktami bezglutenowymi a normalnymi :(
Powinno być tak również i u nas.
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: Adrian »

Leeloo pisze:Adrian, nie chodzi o to, że to NIE CHOROBA, tylko o jej rodzaj, nie jest to na tyle groźna i uciążliwa dolegliwość, aby uznać ją za powód do dofinansowania.
Jest uciążliwa ze względów finansowych. Moim zdaniem nasze Stowarzyszenie powinno starać się o dofinansowanie w postaci zasiłku, który by refundował koszty diety bezglutenowej...
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: xymi »

Adrian pisze:
Leeloo pisze:Adrian, nie chodzi o to, że to NIE CHOROBA, tylko o jej rodzaj, nie jest to na tyle groźna i uciążliwa dolegliwość, aby uznać ją za powód do dofinansowania.
Nie rozumiem dlaczego Celiakia nie jest uznawana za chorobę. Przecież jeśli nie będzie się stosować diety to można zniszczyć jelita a konsekwencją są inne choroby, które wyniszczają organizm jak np. anemia. W chwili zdiagnozowania miałam totalny zanik kosmków jelitowych, waga bardzo niska, samopoczucie bardzo kiepskie, nie wspominając o innych dolegliwościach, które utrudniały normalne funkcjonowanie.

Jest uciążliwa ze względów finansowych. Moim zdaniem nasze Stowarzyszenie powinno starać się o dofinansowanie w postaci zasiłku, który by refundował koszty diety bezglutenowej...
Może faktycznie warto starać się o dofinansowanie. Tym bardziej, że coraz częściej diagnozuje się osoby dorosłe.
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: Justyna1982 »

No nie wiem ale dla mnie ta choroba jest bardzo uciążliwa. Gdyby nie ona nie wstawałabym o 5.30 i gotowała obiady i nosiła termosy do przedszkola. Choroba jest bardzo uciązliwa dla mojego portfela tym bardziej, że choruję z synem. Sorry ale nie rozumiem ludzi którzy dobrowolnie przechodzą na nią.
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: Anula80 »

Dla mnie dobrowolne przejście to było jak wybawienie. Ale to zrozumie ktoś, kto tak jak ja ma/miał migreny i bóle głowy częściej niż ich nie miał :| a trwało to jakieś 15 lat. W gorszych okresach potrafiłam mieć 3 razy w tygodniu migrenę :/ a jak nie migrenę to ból głowy co drugi dzień.
Gdyby wcześniej ktoś mi powiedział, żebym spróbowała diety bg, to może bym mu nawet nie uwierzyła. Dużo czytałam po diagnozie syna i po roku również się zdecydowałam. I w końcu się coś zmieniło i to bardzo :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
wicherek1989
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: sob 25 paź, 2014 20:38

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: wicherek1989 »

Anula ja Cię rozumiem, teraz nie wiem co to jest ból głowy, brzucha, wzdęcia itp itd, a najgorsza była też ta senność człek ciągle zmęczony chodził :/
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Dofinansowanie dla osoby dorosłej chorej na celiakię

Post autor: Anula80 »

Cieszę się, że u Ciebie tak się poprawiło. U mnie niestety dieta nie pomogła na wszystko, ale i tak uważam, że to sukces, że nie boli mnie prawie non-stop głowa :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ