alergie pokarmowe a kategoria zdolności do służby wojskowej

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
medevacs
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 25 mar, 2015 23:08

alergie pokarmowe a kategoria zdolności do służby wojskowej

Post autor: medevacs »

Czy ktoś może przerabiał temat zmiany kategorii zdrowia a.k.a. kategorii zdolności do służby wojskowej na D (niezdolny do służby w trakcie pokoju) lub E (niezdolny do służby w trakcie pokoju i wojny) z powodu alergii pokarmowych?

Mam kategorię zdrowia A gdyż za młodu, kiedy stawałem do komisji stety/niestety nic mi nie dolegało. W trakcie studiów zacząłem cierpieć na różne alergie pokarmowe (obecnie jest już ich chyba 20), z których ta na gluten jest najbardziej dokuczliwa. Celiakii u mnie nie stwierdzono - miałem gastroskopię z biopsją. Alergię na gluten, tudzież inną nadwrażliwość na gluten niespowodowaną celiakią "stwierdziłem" niestety tylko objawowo, samodzielnie (jem gluten = w 15 minut od spożycia biegunka i ostre skurcze jelit, nie jem glutenu = jest OK). Lekarze z którymi się konsultowałem (rodzinny + gastrolog) niestety nie byli zbyt pomocni ("to jak panu po glutenie niedobrze to niech pan nie je glutenu" -> problem rozwiązany według nich). Pozostałe alergie wyszły mi na teście ImuPro300.

Jedyne papiery jakie w tej chwili posiadam to niestety tylko negatywny wynik biopsji z gastroskopii oraz wyniki testu ImuPro300 stwierdzający alergie na kilkanaście innych produktów. Zastanawiam się czy ktoś z podobnym problemem ma doświadczenie w przekonywaniu wojskowej komisji lekarskiej do zmiany kategorii na D lub E z powodu alergii pokarmowych i jest w stanie streścić jaka papierkologia była do tego potrzebna?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: alergie pokarmowe a kategoria zdolności do służby wojsko

Post autor: pleomorfa »

Przypuszczam, że możesz się odwołać skoro zdrowie się popsuło po komisji, natomiast kiedy celiakia jest i owszem powodem do przyznania niezdolności, tak co do alergii nie jestem pewna. Na pewno są jakieś kodeksy, które to regulują (z resztą ktoś już na forum je przywoływał w aspekcie celiakii).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: alergie pokarmowe a kategoria zdolności do służby wojsko

Post autor: michal_mg »

SPecjalistów od WKU pewnie tu nie ma. Najlepiej będzie jak sam pójdziesz i spytasz się co musisz zrobić aby stanąć jeszcze raz przed komisją wojskową z powodu pogorszenia stanu zdrowia.
Nie polecam mówić o alergii, bo każdy ma w głowe wbite to, że chodzi o pyłki, a to nie jest problemem jeśli chodzi o kategorie zdrowia. A nietolerancja pokarmowa, czy fachowsza nazwa alergia typu III to jeszcze niszowa nazwa i wątpię aby mieli ją w rozpisce schorzeń na liście wykluczeń.
Problem jest o tyle spory, bo osoby na diecie eliminacyjnej czują się dobrze, a trafiając do placówki, gdzie żywienie jest zbiorowe robi się problem. Kiedy ja byłem w wojsku to żarcie dietetyczne kombinowali dopiero kiedy znalazło się 10 osób z podobną dietą. Inaczej koryto było wspólne.

He,he, temat kategorii wojskowej znowu odżywa w związku z wszechpotężną Rosją :D
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
ODPOWIEDZ