Komunia, a Celiakia.

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Karolcia6, wróć się do tego postu viewtopic.php?p=29851#29851
Awatar użytkownika
skierka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: ndz 31 sty, 2010 18:51
Lokalizacja: województwo lubuskie

Post autor: skierka »

ja w tym roku miałam zaszczyt występowania w roli matki chrzesnej.
bardzo chciałam wsiąść komunie, ale chrzest nie był w mojej parafii ani nawet w moim mieście, tylko w Słubicach. kilkakrotnie chodziłam do księdza w tejże parafii by jakoś załatwić sprawę z komunią dla celiakia. ksiądz mi powiedział że niestety ale on nie słyszał o bezglutenowych komunikatach. dopiero 5 minut przed uroczystością okazało się że jednak w parafii posiadają takie komunikaty ale ksiądz o tym nie wiedział, wiedziała o tym katechetka, która przypadkiem wtrąciła się do rozmowy.

jacy ci księża nie uświadomieni...
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Dobrze jest mieć w takich sytuacjach wydrukowane pismo w tej sprawie...
Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Jestem w trakcie diagnozowania celiakii i nawet jeśli będę miała celiakię to nie zrezygnuję z przyjmowania Komunii pod normalną postacią. Uważam, że co jak co, ale przyjęcie Pana Jezusa mi nie zaszkodzi. Trzeba mieć w sobie trochę wiary. Podchodząc do Komunii wierzę, że przyjmuję Ciało Chrystusa a nie komunikant z mąki pszennej.
Monika20
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: AndziaMamusia »

Tez tak uważałam, ale skoro biskupi podjęli taką decyzję, to mieli powód...
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: AndziaMamusia »

Tez tak uważałam, ale skoro biskupi podjęli taką decyzję, to mieli powód...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Monika20, przyjmowanie komunii raz w tygodniu wystarczy, żeby utrzymał się stan zapalny jelit.
Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Wydaje mi się, że biskupi podjęli taką decyzję ze względu na liczne ponaglenia w tej sprawie i prośby. Nie wiem, co myśleć o tym. Rozumiem, że w jelitach może utrzymywać się stan zapalny, ale skąd wiadomo, że to akurat od przyjmowanej komunii świętej... Jest wiele innych ukrytych źródeł glutenu, które możemy nieświadomie spożywać. Przyjmując komunię naprawdę wierzę, że jest to Ciało Chrystusa i nie mogę dopuścić do siebie myśli, że spożywanie komunii może mi zaszkodzić...
Monika20
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: AndziaMamusia »

Monika, wspaniałe świadectwo, za które Ci dziękuję. Przechodzilam przez ten sam etap co Ty. Takie same wątpliwości. Z jednej strony głęboką wiara, z drugiej to wszystko co wokół... Pytałam wierzących ludzi... Bardzo gleboko wierzących... Komunia bezglutenowa tez jest konsekrowana...
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: AndziaMamusia »

Monika, wspaniałe świadectwo, za które Ci dziękuję. Przechodzilam przez ten sam etap co Ty. Takie same wątpliwości. Z jednej strony głęboką wiara, z drugiej to wszystko co wokół... Pytałam wierzących ludzi... Bardzo gleboko wierzących... Komunia bezglutenowa tez jest konsekrowana...
Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Jak na razie nie biorę pod uwagę, że będę przyjmować komunię bezglutenową... Czekam na wyniki przeciwciał, chociaż jestem pewna, że mam celiakię. Jako dziecko miałam Zespół Złego Wchłaniania, a później lekarze kazali wrócić do normalnej diety. Mówili, że celiakia to choroba dziecięca.. Jednak postanowiłam zrobić badania na przeciwciała, żeby się upewnić czy jako dziecko mnie źle nie zdiagnozowano... Ale niestety mam wiele objawów celiakii. Nie wiem czy będę w stanie zmienić swoje życie...Przejście na dietę, gdy myślę o tym to trochę się rozklejam... A gdy jeszcze sobie pomyślę, że Komunia Święta mogłaby mi szkodzić, to czuję się całkiem rozbita. W mojej wierze pokładam nadzieję i tłumaczę sobie, że ta wiara pomoże mi przetrwać trudne chwile w celiakii. Pochodzę z małej miejscowości i przyjmowanie przeze mnie komunii bezglutenowej na pewno wzbudziłoby niemałe zainteresowanie moją osobą... Nie wierzę, że przyjmując Komunię coś mi się stanie, to wręcz dodaje mi siły...
Monika20
gucia17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 20 kwie, 2007 19:06
Lokalizacja: Biała Piska

Post autor: gucia17 »

Ja na początku swojej diety(12 lat temu) nie zwróciłam uwagi na Komunię Świętą jak na problem, lecz po pewnym czasie zauważyłam, że czasami gorzej się czuję po jej przyjęciu. Wtedy poczytałam trochę o tym a że ówczesny proboszcz nie zgodził się abym przyjmowała Komunię Św. pod postacią wina zdecydowałam, że będę chodzić do komunii tylko z okazji ważniejszych świąt. Niestety pewnego razu po przyjęciu komunii strasznie zachorowałam( bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, wymioty). Musiałam przez ból spędzić 3 dni w łóżku a później jeszcze długo dochodzić do siebie. Później proboszcz się zmienił i mam możliwość korzystania z niskoglutenowego opłatka. Rozumiem, że może to stwarzać pewne dylematy ale jeśli jest taka możliwość to warto z niej skorzystać. Nie wszyscy księża przecież piją wino mszalne :) Dopuszczalna jest również komunia duchowa, więc sądzę że postać pod którą przyjmuje się Komunię Świętą nie jest najważniejsza
Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

gucia17 pisze:Dopuszczalna jest również komunia duchowa, więc sądzę że postać pod którą przyjmuje się Komunię Świętą nie jest najważniejsza
amen
Awatar użytkownika
madzialena
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: pt 01 lip, 2011 14:05
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Komunia, a Celiakia.

Post autor: madzialena »

kontynuując świadectwo Moniki...
mam we wspólnocie zakonnicę na diecie bezglutenowej,
która kiedyś mi powiedziała czemu "nie robi ceregieli" z opłatkami bg

<<mam uczulenie na gluten, nie na Pana Boga>>

piękne g:)




ps.jak dla mnie to Ona ma celiakie,
ale nigdy nie potwierdzono tego w badaniach,
bo już była na diecie bg
gluten, mój wróg g:hmm
Obrazek

Należę do Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Przekazuję 1% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8096
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Komunia, a Celiakia.

Post autor: Leeloo »

"<<mam uczulenie na gluten, nie na Pana Boga>>" piękne! trzeba to głosić wszem i wobec! :569:
ODPOWIEDZ