Komunia, a Celiakia.

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
izaA
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: pt 11 sty, 2008 17:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: izaA »

Rafale - zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Jest wiele spraw, w których chcielibyśmy Kościół "popędzić" by myślał sprawniej i bardziej nadążał za światem. Nie czas i miejsce, by o tym dyskutować. Nadzieja w młodych księżach, którzy zastępują tych skostniałych. Mój proboszcz też proponował "kawałek" komunikantu. Jego przekonał argument, że mały komunikant to 20 krotne przekroczenie dawki dziennej glutenu...czyli...poprosimy jedną dwudziestą komunikantu ;). Nie chcę nikogo tłumaczyć. Myślę jednak, że wielu Księży robi to zwyczajnie z braku wiedzy, im więcej poświęcimy czasu, by im to wytłumaczyć, tym lepiej nas zrozumieją.
Wiesława
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 29 maja, 2006 15:57
Lokalizacja: gorzow

Post autor: Wiesława »

Uprzejmie informuję,że Stow.Osób Chorych na Celiakie i Inne Zespoly Złego Wchl.
bezpłatnie rozprowazdalo komunikanty bezglutenowe -wypiekane przez siostry zakonne
z Poznania.Z uwagi na nieprzyjene uwagi i pogróżki dot.kwestii wiary oraz insynuacji
dot.spraw finansowych stowarzyszenie zrezygnowało z tej formy pomocy osobom
pragnącym przjmować komunię bez narazania się na problemy zdrowotne.
W większości przypadków nie mieliśmy problemów z przedstawicielami kocioła w tej
kwestii.
Pozdrawiam
Prezes Stowarzyszenia Osób Chorych na Celiakię i inne Zespoły Złego Wchłaniania
w Gorzowie Wlkp.
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

izaA pisze:wielu Księży robi to zwyczajnie z braku wiedzy, im więcej poświęcimy czasu, by im to wytłumaczyć, tym lepiej nas zrozumieją.
Zgadzam się, że wynika to z braku wiedzy. Biorąc pod uwagę nikłą znajomość tematu celiakii wśród lekarzy (o zgrozo - także gastrologów :diabelek: ), nie dziwię się, że księża dzą "z czym to zjeść". Ale co mnie najbardziej zaskoczyło (i zabolało), to brak woli księży, aby mnie wsyłuchać, nie mówiąc już o zrozumieniu! Jestem w punkcie wyjścia w kwestii ustaleń, w jakiej formie mogę przyjmować komunię u mnie w parafii. Wydawało się, że już wszystko uzgodnione, a okazało się, że jednak księża próbowali "uszczęśliwiać mnie na siłę" winem z komunikantem. Zdaniem księży, jestem przewrażliwiona, przesadzam. I jeszcze dostało mi się, że - tu cytat: "co ja sobie wyobrażam, nie będę im w kielich zaglądać!"Niestety, sił mi już braknie i póki co zawieszam moją samotną walkę na szczeblu parafialnym...Nikogo niestety do rozmowy nie zmuszę... Spróbuję może w parafii obok.
izaA, tylko pozazdrościć Tobie księży.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

-ania-, pisz do diecezji...
Biskup diecezjalny, >ponieważ jest głównym szafarzem Bożych tajemnic, ma zabiegać ustawicznie o to, by wierni powierzeni jego pieczy, przez uczestnictwo w sakramentach wzrastali w łasce, a także poznawali paschalną tajemnicę i nią żyli< 285. Do niego należy, >w ramach przysługującej mu kompetencji, wydawanie w sprawach liturgicznych norm, które obowiązują wszystkich< 286.

177. >Ponieważ biskup winien mieć staranie o jedność całego Kościoła, jest obowiązany dbać o utrzymanie karności wspólnej całemu Kościołowi i dlatego winien domagać się przestrzegania wszystkich przepisów kościelnych. Ma czuwać nad tym, by do dyscypliny kościelnej nie wkradły się nadużycia, zwłaszcza w zakresie posługi słowa, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, kultu Boga i Świętych, jak również zarządzania dobrami<
Awatar użytkownika
izaA
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: pt 11 sty, 2008 17:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: izaA »

-ania- pisze: Spróbuję może w parafii obok.
izaA, tylko pozazdrościć Tobie księży.
Warto próbować...a ja napiszę trochę na przekór - inaczej. Wątek dotyka pośrednio spraw delikatnych, naszych relacji z Bogiem i o tym będzie ten post.

W prywatnej rozmowie z moim przyjacielem franciszkaninem pewna kobieta powiedziała: Proszę Ojca, jestem taka szczęśliwa, mam wreszcie wspaniałego spowiednika. Na to Ojciec: Dobrze jest słyszeć takie słowa, chciało się Pani szukać? Na to kobieta: Ależ ja się tyle lat o to modliłam...
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

http://www.rp.pl/artykul/106350.html
A w szczególności:
– Przygotowywana jest instrukcja dla księży o tym, że mają respektować tę chorobę i jak postępować z chorymi – mówi „Rz” ks. prof. Bogusław Nadolski, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.
Ktoś znowu odwalił kawał wielkiej roboty! :), bo domyślam się, że Ktoś zainteresował problemem episkopat ;) :D Wielkie dzięki :D
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

W Wyborczej ukazała się tylko notka krótka o hiszpańskiej sprawie:

Hiszpania. Bezglutenowa komunia jest nieważna
mk
2008-03-14, ostatnia aktualizacja 2008-03-13 20:35

Rodzice chorego na celiakię chłopca odwołują się do władz kościelnych od decyzji po tym, jak parafia w Santiago nie pozwoliła ich synowi przyjąć pierwszej komunii w postaci bezglutenowej hostii. Proboszcz diecezji powołuje się na dokument z 1995 r., w którym kard. Joseph Ratzinger, wówczas prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Nauki Wiary twierdził, że sakrament udzielony z użyciem bezglutenowych hostii jest nieważny. Ponieważ chłopiec cierpi na zaburzenia trawienia związane z nietolerowaniem glutenu, parafia chce, by przyjął komunię w postaci wina. Rodzice nie zgadzają się powołując się na prawo zakazujące podawania dzieciom alkoholu.

Źródło: Gazeta Wyborcza


link do Gazety
Obrazek
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

no a ja wogole bylam ostatnio na mszy w takiej malej wsi a co za tym idzie kosciol byl bardzo maly , no i siedzialam w pierwszym w rzedzie tak wiec ksiadz mial na mnie doskonaly widok , w jednej z ksiazek przeczytalam ze dopuszczalna ilosc glutenu nie moze przekroczyc 1mg na 100 g a oplatek ma 25 mg na 100 g , tak wiec nie przyjelam tej komuni no i pozniej juz tak pod koniec mszy ksiadz patrzac prosto na mnie powiedzial ze Ci co komuni nie przyjeli powinni sie nawrocic , troche sie zdenerwowalam juz mialam ochote pozniej go spytac czy on wie co to jest celiakia :043:
Awatar użytkownika
gabinia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: pn 09 lip, 2007 16:16
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post autor: gabinia »

Moja Julka 10 maja po raz pierwszy przystąpi do Komunii.Wczoraj rozmawiałam z księdzem ,który przygotowuje dzieci. Powiedział ,że rozumie i nie widzi problemu. Julka będzie prawdopodobnie miała swoją srebrną łyżeczkę. Ksiądz powiedział tylko ,że porozmawia z proboszczem jak to zrobić w miarę dyskretnie ,żeby nie wzudzać sensacji.
Jestem już spokojna , bo trasznie się denerwowałam ,ze będą jakieś problemy.

Jest dobrze ,czego i innym celiakom życzę :)
Awatar użytkownika
izaA
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: pt 11 sty, 2008 17:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: izaA »

Mam już bezglutenowe komunikanty. Zapytacie skąd? Z zaprzysiężonej piekarni z Kalisza, do której kontakt znalazłam na tym forum. Żeby było wiadomo wszystkim - nie są to komunikanty czysto bezglutenowe. Okazuje się, że nie da się wypiec - przynajmniej Ci Państwo nie potrafią, komunikantów całkowicie bez mąki pszennej. Dodatek jest bardzo niewielki, Pani w rozmowie ze mną powiedziała, że nikt się do tej pory nie skarżył, że zaszkodziły. Zawartość glutenu jest w nich nieporównywalnie niższa niż w zwykłych, a obecność mąki pszenej daje, mnie osobiście, spokój wewnętrzny jeśli chodzi o zachowanie ważności konsekracji...
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

izaA pisze:Mam już bezglutenowe komunikanty. Zapytacie skąd? Z zaprzysiężonej piekarni z Kalisza, do której kontakt znalazłam na tym forum. Żeby było wiadomo wszystkim - nie są to komunikanty czysto bezglutenowe. Okazuje się, że nie da się wypiec - przynajmniej Ci Państwo nie potrafią, komunikantów całkowicie bez mąki pszennej. Dodatek jest bardzo niewielki, Pani w rozmowie ze mną powiedziała, że nikt się do tej pory nie skarżył, że zaszkodziły. Zawartość glutenu jest w nich nieporównywalnie niższa niż w zwykłych, a obecność mąki pszenej daje, mnie osobiście, spokój wewnętrzny jeśli chodzi o zachowanie ważności konsekracji...
Nie chcę Cię martwić, ale cały ten tekst jakoś mnie niepokoi.
Po pierwsze rozumowanie tego piekarza "nikt się do tej pory nie skarżył, że zaszkodziły" świadczy o całkowitym niezrozumieniu idei bezglutenowości.
Po drugie boję się o nadmierne użycie materii nieważnej do komunii. W którymś temacie cytowałam tekst, z którego wynikało, że np. nośnikiem Krwi Pańskiej nie może być bezglutenowy komunikant. Więc może z tym mieszanym też tak jest.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
izaA
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: pt 11 sty, 2008 17:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: izaA »

Tak jak pisałam, kontakt do Pani, z którą rozmawiałam, jest z tego forum. Jeszcze pytała co może zrobić, żeby zmienić numer telefonu, bo w jednym poście jest źle podany. Opowiadała też o kłopotach technologicznych - tłumacząc w ten sposób dodatek mąki.
Co do kwestii teologicznych...obok litery prawa jest jeszcze duszpasterstwo...a jak czytam niektóre posty...łatwiej jest się zasłonić prawem niż pochylić nad potrzebującym...i to chyba tyle tytułem komentarza.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Przykro mi, ale wg mojej wiedzy te komunikanty są nieważne. Obecnie obowiązuje ostatnie orzeczenie w tej sprawie kardynała Ratzingera, w którym jasno określa, że Komunia Św. chorych na celiakię odbywa się pod postacią wina. Tylko pod tą postacią. Oczywiście, wszyscy celiacy uważają to za absurd, lub przynajmniej właśnie za brak zrozumienia, czy nawet dyskryminację. Ale taką mamy rzeczywistość.
Awatar użytkownika
izaA
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: pt 11 sty, 2008 17:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: izaA »

Czy taka komunia jest ważna, roztrzygniemy dopiero po tamtej stronie, jak zapytamy ;)
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

A jak przekażesz to innym?
ODPOWIEDZ