Interpretacja wyników

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MamSeb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 08 lis, 2019 18:49

Interpretacja wyników

Post autor: MamSeb »

Dzień Dobry,
Zwracam się z prośbą o interpretację wyników badania na celiakię mojego 4 letniego synka.
Syn bardzo wolno rośnie, lekarz endokrynolog zasugerował zrobienie badań w kierunku celiakii.
Badanie genetyczne wykazało DQ 2.2 dodatnie,DQ 2.5 dodatnie, DQ 8 ujemne.
Wyniki badań serologicznych
Antygen Gliadin IgA 0,18 kU/l
Antygen tTg IgA 0,17 kU/l
IgA całkowite 1,7 kU/l
P/c anty-tTG IgG 0,06 Ratio.
Niestety na wyniku nie określono norm.
Proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja wyników

Post autor: pleomorfa »

Niestety bez określonych norm ciężko cokolwiek powiedzieć. Wyniki są dość niskie, ale każde laboratorium może mieć inną normę.

Na pewno syn ma predyspozycję do celiakii na podstawie badania genetycznego. Pozostałe najlepiej dać do oceny lekarzowi.

Czy syn ma jakiekolwiek inne objawy?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Forsycja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 31 sty, 2020 08:59

Re: Jestem nowa w chorobie i okropnie się czuje...

Post autor: Forsycja »

Czesc,
Moj syn (lat 6) ma podejrzenie celiaki, wyniki sa sprzeczne, lekarze nie wiedza czy ma czy jej nie ma, kaza jest gluten nadal i robic badania kontrolne. A ja sie czuje jakbym siedziala na tykającej bombie. Nie wiem czy czekac na konretna diagnozę, czy od razu przejsc na diete bezglutenowa? Sluchajcie jakie macie doswiadczdenia przy diagnozie ( nietolerancji na gluten czy na pszenice) ? Syn ma wysypki skorne, powzyzszone TTG 54 (rosnie mu co miesiac o 10), ma stan zapalny jelita bez zaniku kosmkow. Mial tez inne wysypki (podejrzewali Dhuringa), zrobili wycinek ze skory ale nie potrafia zinterprertowac wynikow ?! :zly: :( . W rodzinie babcia i wujek maja własnie postac skórna.
Jak u Was to wygląda, czy całą rodziną przechodzicie na diete? Jak sytuacja w przedszkolu? nie ma problemów jesli nie ma diagnozy lekarskiej?
Prosze podzielcie sie swoimi radami i doswiadczeniem?

dzieki
mama Tomka
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja wyników

Post autor: Leeloo »

Forsycjo,
przed ingerencją w diecie, radziłabym skonsultować to wszystko jeszcze raz z innym lekarzem - specjalistą od gastrologii dziecięcej, może w większym mieście gdzie mają szerokie doświadczenie.

Brak zaniku kosmków przy tym obrazie klinicznym nie wyklucza celiakii, pytanie też czy dobrze pobrano próbki z jelita i czy patolog prawidłowo je opisał. To samo tyczy się skóry - co to za wytłumaczenie dla pacjenta, że nie potrafią zinterpretować?? Niech się nie ośmieszają - robi się aż się zrobi, albo powtórna biopsja, albo wysłanie/wezwanie kogoś z większymi kompetencjami.
Wyniki biopsji skóry (jak i jelita) można też osobiście zanieść do innej placówki - wniosek o udostępnienie szkiełek z laboratorium i znalezienie drugiego miejsca do ich interpretacji.
MagdaD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 25 mar, 2020 21:12

Re: Interpretacja wyników

Post autor: MagdaD »

Dzień dobry wszystkim!
Syn ma 5 lat. Od 3 m-ca życia refluks i ciągła dieta. Od roku nie możemy zejść z leku na alergię i Helicidu na refluks.
W związku z tym wykonałam wymaz z policzka w kierunku identyfikacji haplotypów HLA-DQ2(2.5), HLA-DQ2(2.2) i HLA-DQ8.

Wynik syna:
Analiza badanego materiału nie wykazała obecności ww haplotypów.

Następnie w labolatorium Bruss wykonałam badanie -> Pakiet glutenowy, w skład pakietu wchodzą następujące badania:
PC-TGAA P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA (tTG IgA)
IGA Immunoglobulina Ig A w surowicy (L85)
AGLI-G P/c przeciw deamidowanym peptydom gliadyny Ig G (N81)

Wyniki syna:
1. DEAMINOWANE PEP. GLIAD. IgG (S) = 35.1 RU/ml
Normy wg labolatorium: <25 ujemny; >=25 dodatki
2. IMMUNOGLOBULINA A (S) (L85)
IgA = 0.95 g/l
Normy wg labolatorium: 0.21-2.91
3. P/P-TRANSGLUTAMINAZE TK. IGA (S) [N79]
tGT IGA <2 RU/ml
Normy wg labolatorium: ujemny <20.0; dodatni >=20

Będę wdzięczna za pomoc w interpretacji wyników.
Pozdrawiam i wszystkim życzę dużo zdrowia!
Magda
ODPOWIEDZ