Komunia święta - przyjmowanie.

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

nika22
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 07 gru, 2013 13:50
Lokalizacja: Polska

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: nika22 »

W parafii św. Stanisława w Białymstoku można bez problemu przyjmować komunię bezglutenową, księża rozumieją nasz problem, gdyż jeden z nich ma siostrę i ciocię na diecie bezglutenowej. Proboszcz sam zakupił komunikanty, przede mszą należy zgłosić ten fakt do księdza, łatwo go złapać, gdyż wystarczy stanąć na początku kościoła lub pod kościołem, gdyż gdy ksiądz idzie do zakrystii, to zawsze wchodzi głównym wejściem.
Wprowadzenie nowości w naszej parafii udało się to tylko dzięki Paulinie Sabak ze Stowarzyszenia, która dała mi garść dobrych rad i wskazówek.
Za sukces uważam fakt, że każdy z księży wie o tym, że jest taka parafianka, gdzie leżą komunikanty, kiedy i jak podawać komunię (leży zawsze na oddzielnej paterze), zakumplowałam się z księżmi, więc dwóch już na 100% wie, że to ta wyjątkowo parafianka.
Mam jedynie taki problem aby zdążyć przed czasem, gdyż mam ze sobą dwa małe ogonki, czasami zdarza się, że już zaczęła się msza, więc tego dnia nie przyjmuję komunii. Ksiądz twierdzi, że jestem urzywilejowana, więc Bóg mi na pewno ten fakt wybaczy :)
Jeżeli macie jakieś pytania, to chętnie wam odpowiem, albo zapraszam do naszej parafii, niezwykle otwartej na ludzi, nowoczesnej i bezproblemowej :)
karolinakarolina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 30 sty, 2015 10:17

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: karolinakarolina »

Celiakię mam od dziecka. Kiedy jadłam gluten, badania wychodziły bardzo źle. Miałam robione badania przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA i IgG. Przeciwciała w klasie IgA wyszły większe od 200, gdzie <20 daje wynik negatywny, a >=20 daje wynik pozytywny. Moje przeciwciała były więc bardzo wysokie. Jak nie stosowałam diety miałam też anemię, ciągle chorowałam( wiele razy byłam w szpitalu), stolce miałam złe. Potem przeszłam na dietę bezglutenową i powoli wracałam do zdrowia. Anemia ustąpiła, przestałam tak często i ciężko chorować, stolce są dobre.. Tylko, że ja od wielu lat często przystępuję do Komunii! Poczytałam sobie na różnych stronach na temat przyjmowania Komunii przez osoby z celiakią i przeraziłam się.. tu słyszę o tym, że nie wolno nam do Komunii przystępować, bo dawka glutenu jest w opłatku za duża, tu czytam o tym, że dla jakiejś zakonnicy sprowadzają niskoglutenowe Hostie.. Poczułam się wykluczona z Kościoła! Jak tu nie przyjmować Komunii! Jak Pan i mój Bóg może mi szkodzić! Czytałam przecież o Marcie Robin, kobiecie, która nie mogła przyjmować żadnych pokarmów, jedynym jej pokarmem, przez 50lat była Eucharystia! Słyszałam też o wielu cudach Eucharystycznych..ale wątpliwości pojawiły się w mym sercu.. Owszem, ja nigdy nie wzięłabym do ust nawet okruszyny zwykłego opłatka, podczas Wigilii mam swoje bezglutenowe opłatki..nie chcę niszczyć swych jelit, nie chcę zatracić kosmków jelitowych, nie chcę mieć powikłań.. Ale zawsze wierzyłam, że w Komunii obecny jest Pan. Jak już wspomniałam pewnego dnia nasiliły się moje wątpliwości..zaczęłam się zastanawiać nad tym czy Komunia mi nie szkodzi.. postanowiłam powtórzyć badania, które przed laty wyszły mi fatalnie, gdy jadłam normalne glutenowe pożywienie. Byłam na diecie bezglutenowej, ale od lat przystępowałam do Komunii w każdą niedzielę, a czasem nawet jeszcze kilka razy w tygodniu.. w takim stanie zrobiłam badania.. badania przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA. Wynik wyszedł dobry!!!!!!!!!!!!! Wyszło mi 10,21 gdzie <20 daje wynik ujemny, a więcej niż 20 daje wynik dodatni. Wynik wyszedł mi ujemny. Wynik wyszedł dobry! Oprócz tego anemii nie mam, rzadko choruję i czuję się w miarę dobrze.
Ostatnio zmieniony pt 30 sty, 2015 13:01 przez karolinakarolina, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: pleomorfa »

Karolina dla mnie przyjmowanie komunii w postaci normalnej hostii jest brakiem poszanowania dla własnego zdrowia. To że badania wyszły w normie nie znaczy, że nie ma to wpływu na jelita i ogólny stan organizmu. Jeśli chodzi o kwestie religijne to to czy przyjmiesz niskoglutenową hostię czy normalną to wychodzi na jedno. To i to wychodzi z piekarni i dopiero nadaje się mu większe znaczenie po poświęceniu.

Trzymanie się diety bezglutenowej nie znaczy bynajmniej odsunięcia się od kościoła, wiary... z resztą warto zauważyć, że coraz bardziej kościół otwiera się na sprawę diety bezglutenowej, chociażby przez dostępność hostii niskoglutenowych czy brak problemów aby przyjmować komunię w tej postaci, czy też pod postacią wina.

Każdy ma swoje zdanie, swoje zdrowie i swój rozum :).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
karolinakarolina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 30 sty, 2015 10:17

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: karolinakarolina »

Gdyby wszystkie komunikanty były niskoglutenowe nikt nie miałby wątpliwości czy może przyjąć Komunię,czy nie...każdy mógłby zawsze i w każdym kościele przyjąć sakrament..Obecnie, życie osoby z celiakią jest trudne..wszędzie wątpliwości, niepewności, lęk o własne zdrowie..ja sama jestem już tym zmęczona..nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Badania przeciw transglutaminazie tkankowej wyszły mi dobrze, ale skoro tyle osób przyjmuje niskoglutenowe Hostie....Może jeszcze powinnam zrobić biopsję jelita...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: pleomorfa »

A może warto spróbować faktycznie się przestawić?

I zaakceptować sytuację, wtedy życie jest prostsze :)

Ja przyjmuję komunię pod postacią wina, nie mogę nawet komunikantów bezglutenowych i jest ok ;)
Ostatnio zmieniony pt 30 sty, 2015 20:08 przez pleomorfa, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: Anula80 »

Jestem wierząca, staram się chodzić co niedzielę do kościoła, przyjmuję jak mogę komunię bg, ale nie wierzę że glutenowy opłatek nie szkodzi
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: Leeloo »

gdyby glutenowy opłatek nie szkodził, nie byłoby tematu komunikantów bezglutenowych.
karolinakarolina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 30 sty, 2015 10:17

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: karolinakarolina »

Na Mszy padają słowa: "Bierzcie i jedzcie z tego WSZYSCY: To jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane." Ja zamierzam zrobić jeszcze dodatkowe badania, by upewnić się,że Komunia mi nie szkodzi. Ale tak jak mówiłam wcześniej, IgA wyszło mi dobrze, anemii nie mam, czuję się ok. Objawów związanych z celiakią nie mam mimo przyjmowania Sakramentu. Ale szukam prawdy i będę jej szukać dalej. Mam dość wątpliwości, mam dość gdybania. Chcę mieć pewność,że wszystko jest ok. Dlatego idę robić kolejne badania. :)
karolinakarolina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 30 sty, 2015 10:17

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: karolinakarolina »

Lekarka poleciła mi zrobić badania kontrolne przy celiakii: morfologię,zbadać stężenia ferytyny,skontrolować poziom kwasu foliowego, witaminy B12, wapnia, aktywność fosfotazy zasadowej w surowicy, oznaczyć TSH, stężenie glukozy w surowicy, zrobić próby wątrobowe- ALAD i ASPAD, oznaczyć transpeptydazę tkankową ( IgA, IgG). Wszystkie badania wyszły mi dobrze.( nie zrobiłam jedynie badania kwasu foliowego) Z badań wynikło,że jelita pracują ok i że nie mam żadnych niedoborów. A przecież do Komunii przystępowałam od lat.
miłosz41
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 28 mar, 2015 15:33

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: miłosz41 »

Mam pytanie, które mnie gnębi, czy w komunii Świętej jest mąka bezglutenowa czy też nie? Dzięki z góry :) .
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: Leeloo »

miłosz, poczytaj wątki, w które wchodzisz, a wszystkiego się dowiesz.
Tradycyjna komunia JEST z mąki pszennej i MA gluten. Dlatego Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej wywalczyło komunikanty niskoglutenowe dozowlone na diecie bezglutenowej. zapraszam do lektury:

http://www.celiakia.pl/komunia-oplatek/
Szafirek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 19 maja, 2015 07:21

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: Szafirek »

Dziecko od lat ma komunikanty bezglutenowe (załatwiał ksiądz).
O ile księża normalnie podchodzą do komunii niskoglutenowej/bezglutenowej to niestety gorzej z wiernymi, którzy wstydzą się przyznać, wstydzą się reakcji wiernych.
Są także wyznaczone parafie dla bezglutów.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: pleomorfa »

A ja przyjmuję komunię pod postacią wina. Dodatkowo do celiakii mam alergię na pszenicę, więc bezglutenowe komunikanty (ze skrobi pszennej bezglutenowej) również odpadają.

Na początku się badałam, czy tez wstydziłam wychodzić na ołtarz, aby przyjąć komunię i wzbudzało (w sumie dalej wzbudza) spore poruszenie wśród parafian, bo jest to "coś innego", ale dzięki temu mogę się czuć dobrze pod każdym względem :).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
MajaWN
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 03 lut, 2015 11:31

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: MajaWN »

pleomorfa pisze: dzięki temu mogę się czuć dobrze pod każdym względem :).
Super!
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: pleomorfa »

Jakby nie sprawiała kłopotów nie byłoby bezglutenowych komunikantów oraz normy nie byłyby tak wyśrubowane.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ