Jakie choroby z autoagresji w rodzinie celiaka?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Jakie choroby z autoagresji w rodzinie celiaka?

Post autor: Natko_ »

Jakie w waszych rodzinach choroby autoimmunologiczne, z autoagresji, się pokazały i w jakim wieku chorego?

Pytam, bo u mojej mamy właśnie postawiono diagnozę wstępną - marskość wątroby w skutek choroby z autoagresji, prawdopodobnie autoimmunologiczne zapalenie wątroby.
I lekarz prowadzący nie był zdziwiony moją celiakią, tylko kazał obserwować pozostałych członków rodziny, bo jak widać robienie testów, przeciwciał nie bardzo ma sens - u każdego coś innego, w innym wieku.
Mama ma 62 lata, ja dostałam diagnozę w wieku 29 lat.
Mamy kuzynka (dziadka brata córka) ma autoimmunologiczne wysychanie śluzówek, też wykryte po 40 roku życia, hmmmm....

No i tak sobie gdybamy z mamą, kto następny i z której strony te nasze "kopnięte geny"* się odezwą?




* "kopnięte geny" - nie znamy czynnika wywołującego, ale generalnie skoro w rodzinie, to coś z genami musimy mieć nie tak...
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Natko, a propos schorzeń wątroby, to może ten artykuł, zamieszczony w innym wątku, będzie pomocny: http://www.egastroenterologia.pl/Zjawis ... -1279.html
Obrazek
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

to autoimmunologiczne wysychanie śluzówek to zespół sjogrena?
Asia
sweetcandy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 26 maja, 2011 17:14
Lokalizacja: warszawa

Post autor: sweetcandy »

Mój ojciec 53 lata wykryta celiakia, choroby które skłoniły lekarzy do badań w kierunku celiakii to: reumatyczne zmiany w stawach, anemia, niska waga ciała, owrzodzenie kończyn dolnych
pariko
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: ndz 06 mar, 2011 18:28
Lokalizacja: Krk

Post autor: pariko »

Sama mam Hashimoto i celiakię ( oby tylko tyle)
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

Ja mam właśnie zespół sjogrena, syn celiakię.
Asia
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Zdiagnozowane "tylko" alergie.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Candy
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 11:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Candy »

Mam zdiagnozowaną alergię na pyłki drzew, traw, zbóż i chwastów plus pokarmową na mąkę pszenną i żytnią.
Z inych dolegliwosci - właśnie wychodzę z zapalenia teczówki oka. Pierwszy raz zachorowałam 1,5 roku temu - przyczyny nie ustalono, prawdopodobnie podłoże autoimmunologiczne.
Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Monika23 »

celiakia
wole Hashimoto
bielactwo
reumatoidalne zapalenie stawów - w trakcie diagnozy
Obrazek
Jaśminowasia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn 20 cze, 2011 20:27
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Jaśminowasia »

a ja nie mam stwierdzonej celiaki, ale uczulenie na pyłki prawie wszystkie: drzewa, trawy, chwasty, roztocza, sierść, pióra, pokarmowa: jajka, soja, strączkowe, czekolada, mleko, pomidor, papryka, seler, cytrusy, orzechy, słonecznik, sezam, mąka pszenna, żytnia, mięso wieprzowe, owoce morza, banany, miód, alergie krzyżowe, więc teraz nic surowego nie mogę zjeść, mam na myśli warzywa i owoce, jedynie gotowany ziemniak, burak, marchewka, pietruszka, jabłko- to najbezpieczniejsze, od 8 czerwca jestem na decie bezglutenowej z powodu łuszczycy, którą mam od roku, ale lekarka po dokładnym wywiadzie zapytała czy wiem, co to celiakia, czy ktoś w rodzinie choruje i nakazała ścisłą dietę, czy miałam robione badania pod tym kątem, pożaliłam się Wam i trochę mi lepiej
Ostatnio zmieniony czw 23 cze, 2011 23:02 przez Jaśminowasia, łącznie zmieniany 1 raz.
graziula
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: wt 27 lut, 2007 22:41
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Post autor: graziula »

U mnie JESZCZE nic nie znaleziono , choruje na Duhringa. Mama natomiast ma RZS, Graves - Basedowa i w trakcie diagnostyki celiakii.
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

U mamy potwierdzona diagnoza - AIH, powiązana z moją celiakią - a raczej odwrotnie.
Jednak jakiś "kopnięty gen" w rodzinie.
Wcześniej nie dodałam do tego worka babci siostry z jej stwardnieniem rozsianym (też choroba z autoagresji... do niedawna nie wiedziałam)
No i najważniejsze - nie dodałam kuzynki (mamy siostry córka), która jest w trakcie diagnostyki celiakii (objawy ma wręcz książkowe, ale że jej transglutaminazy wyszły ujemne, to ja początkowo lekarze zbyli, teraz trafiła na właściwą osobę na szczęście)

Same kobiety, od strony mamy mojej mamy - bo wcześniej pomieszałam kuzynki, babci brata córka to była, wyżej już nie poprawiam ;)

Czyli jednak coś w tym jest - i najgorsze wg mnie to, że w sumie nie ma jakiegoś uniwersalnego "markera", który by np u moich dzieci już teraz pokazał, czy będą miały w przyszłości jakieś problemy no....
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

słyszałam, że choroby z autoagresji 9 razy częściej dotykają kobiety..... u mnie zapomniałam o kuzynce z Hashimoto
Asia
princy-mincy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: sob 01 maja, 2010 21:17
Lokalizacja: Poznań

Post autor: princy-mincy »

Ja mam Hashimoto i celiakie.
Moja mama Hashimoto, choc podejrzewam, ze jej niedobory zelaza to skapo-objawowa celiakia, choc przeciwciala ma ujemne.
Kuna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 09 gru, 2010 13:23
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Kuna »

Uwaga na endometrioze!!!!
Nikt nie wie co ją powoduje. Jedna z teorii mówi, że to choroba autoimmunologiczna. Ponieważ układ immunologiczny nie rozpoznaje komórek endometrium jako ciała które znajdują się nie na swoim miejscu i nie usuwa ich. Przez co zaszczepiają się one na innych organach np jelita lub jajniki i rosną wraz z cyklem miesiączkowym kobiety. Powodują niszczenie innych narządów i ogromny ból.
Ja mam celiakię i endometriozę. I Bóg jeden wie co jeszcze. Z moją tarczycą też coś tam nie tak - jestem w trakcie badań.
Moja ciotka ma też endometriozę.
Pozatym mój tata wrzody żołądka, których nie leczył i wychodował raka żołądka.
W mojej rodzinie nikt nie chce się przebadać na celiakię. Mam ją tylko ja. Ale podejrzewam że moja siostra też ją może mieć, bo ma problemy z biegunkami.
Poza tym moja mama ma jakieś problemy z tarczycą ale co dokładnie to nie wiem, bo to nowe odkrycie. Mama jest po 50 ce więc problemy z tarczycą w tym wieku to chyba typowe??? Pozatym nie miała nigdy żadnch problemów ze zdrowiem.
ODPOWIEDZ