Przeciwciała przeciwjądrowe ANA

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jaśmina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pn 13 lut, 2012 09:30
Lokalizacja: Kraków

Przeciwciała przeciwjądrowe ANA

Post autor: Jaśmina »

Dzisiaj dowiedziałam się, że mam przeciwciała przeciwjądrowe ANA. Jestem na diecie od ponad 4 miesięcy.
Czy koś z Was miał takie przeciwciała? I ile czasu upłynęło zanim ich poziom wrócił do normy (jeśli w ogóle)?
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

powinnaś się udać do reumatologa i kontynuować diagnostykę. Przeciwciała ana nie są typowe dla celiaki ale dla chorób autoimmunologicznych, nowotworów a 5% populacji ma przeciwciała w gratisie i są zdrowi.
Asia
Olesia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 16:57
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Olesia »

Witam po dłuższej przerwie.
Miano moich przeciwciał to 1: 2800! Po serii badań okazało się,że przeciwciała/endomyzjalne i tga mam ujemne.
Niestety,małe odstępstwo od diety i pominięcie dawki Dapsonu kończy się wysypką. Lekarze są bezradni bo chciano wykluczyć skórną postać celiakii. Podejrzewano też tocznia,którego po kilkukrotnych próbach wykrycia- wykluczono. Teraz nie wiem co mi dolega :(
Słowem freak of nature :D
Pozdrawiam :)
zaczynajcie! czas dokończy!
Obrazek
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Nie trzeba mieć przeciwciał, aby mieć celiakię. Przeciwciała nie są konieczne do stwierdzenia choroby. Można pobrać wycinek z dwunastnicy i zobaczyć co tam się dzieje. Są osoby na forum, które nie miały żadnych objawów jelitowych, a zanik kosmków był w dużym stopniu.
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

Olesia pisze:Witam po dłuższej przerwie.
Miano moich przeciwciał to 1: 2800!
Pozdrawiam :)
ana tak?
to są bardzo wyoskie wyniki

a miałaś robiony profil - po nim można poznać, która z chorób autoimmunologicznych ciebie atakuje.... a jaki masz typ świecenia przeciwciał (zawsze to oznaczają)

a jakie masz objawy? bo samych wyników się nie leczy.

Zdrówka!
Asia
Olesia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 16:57
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Olesia »

ana :)
miałam robione badania (jak sprawdzę jutro to podam) i podejrzewają łuszczycę ale nie wykluczają tocznia :D mnie się już nawet płakać nie chce ;)
zaczynajcie! czas dokończy!
Obrazek
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

mam tocznia i zespół sjogrena - po początkowym szkou, można się do choroby zaadoptować.....

powodzenia!
Asia
Olesia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 16:57
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Olesia »

mnie się nie chce już żyć.
zaczynajcie! czas dokończy!
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Olesia pisze: mnie się nie chce już żyć.
Powód jest pewnie inny niż bezglutenowość? A może jest nim podjadanie albo przemycanie glutenu do diety nieświadomie?
Ostatnio zmieniony ndz 24 cze, 2012 11:32 przez titrant, łącznie zmieniany 3 razy.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Olesia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 16:57
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Olesia »

z Duhringiem żyję od 2005 r.i prawdę mówiąc jeśli miałam objawy skórne to bardzo rzadko i dosłownie kilka pęcherzyków.spowodowane to było na pewno przemyconym glutenem (częste delegacje, brak własnej kuchni).w chwili obecnej lekarze, a raczej ich część wyklucza Duhringa ale nie wiedzą co mają wymyślić innego.Toczeń jest dla mnie absurdalną diagnozą.Wysokie miano przeciwciał ponoć ma na to wskazywać ale nikt nie chce się pod tym podpisać. Cała wiedza o Duhringu jaką nabyłam na przestrzeni wielu lat staje się dla mnie bezużyteczna.
zaczynajcie! czas dokończy!
Obrazek
Awatar użytkownika
Jaśmina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pn 13 lut, 2012 09:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jaśmina »

Zrobiłam ANA2 i mam przeciwciala w mianie 1:100 z typem świecenia ziarnistym. Nie stwierdzono obecności przeciwciał przeciw rozpuszczalnym antygenom jądrowym (SS-A, SS-B, nRNP, Sm, Scl-70, Jo-1)
Na bank gluten wywołuje te przeciwciała i jestem przekonana że zanim przeszłam na dietę miałam większe miano bo cierpiałam jeszcze na alergię wziewną. Teraz już nie mam tej alergii. System immunologiczny zrobił sobie odpoczynek bo już go nie mobilizuję trucizna o nazwie gluten.
Każdy kto ma wysokie ANA powinien przestrzegać ścisłej diety i chyba dłużej niż pół roku bo u mnie minęło pół roku diety i nadal są.
______________________________
Olesia, mamadwójki, jak długo jesteście na diecie?
_______________________
ja mam świra na punkcie tej gluty, naprawdę bardzo się pilnuje a to, że puchnę po glutenie ułatwia mi eliminowanie z jadłospisu rzeczy teoretycznie bezglutenowych :/
Olesia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 16:57
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Olesia »

Skoro nie badałaś wcześniej to nie możesz zakładać,że były wyższe.sam gluten nie wpływa bezpośrednio na poziom p/c ana więc możemy sobie "gdybać".
Nie jestem już na ścisłej diecie od 5 lat. Nie znaczy to,że jem wsio co popadnie. Nie stosuję żadnych produktów z glutaminianem bo po tym umieram,natomiast zdarzyło mi się wszamać coś w stylu lody na waflu, batona, parówki "nieznanego" pochodzenia. Nie mam problemów jelitowych ale po kilku dniach zdarza się czasem,że wyskoczą 2-3 pęcherzyki.To wsio.
Od 2006 r biorę Dapson w dawce 50 mg/ 25 mg na dobę (zamiennie co drugi dzień).
zaczynajcie! czas dokończy!
Obrazek
Awatar użytkownika
Jaśmina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pn 13 lut, 2012 09:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jaśmina »

Olesia
Skąd masz pewność, że gluten nie wpływa bezpośrednio na powstawanie przeciwciał ANA.
Te przeciwciała obecne we krwi jednoznacznie wskazują na choroby z autoagresji, wśród chorób współistniejących z celiakią jest cała lista chorób autoimmunologicznych. Dla mnie wniosek nasuwa się sam.
Nietolerancja glutenu nie jest tylko z jelitowymi problemami powiązana.
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

Jaśmina pisze: Każdy kto ma wysokie ANA powinien przestrzegać ścisłej diety i chyba dłużej niż pół roku bo u mnie minęło pół roku diety i nadal są.
a skąd takie masz informacje? jest wiele chorób autoimmunologicznych, które ABSOLUTNIE nie wymagają diety bg a celiakia sama w sobie nie powoduje reakcji pod postacią wzrostu przeciwciał ana.

Moim skromnym zdaniem jeżeli jesteś chora na celiakię to niestety masz jeszcze jakiś gratis.

Typ świecenia ziarnisty jednak wskazuje na toczeń, ale miano 1:100 jest na granicy, za to to wcześniejsze ana jest b. wysokie (rozumiem, że to drugie to ana ogólne a to niższe to ana2, tak?)

ja nie jestem na diecie bg, mój syn jest

co powiedział Ci reumatolog?
Asia
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

Jaśmina pisze:Olesia
Skąd masz pewność, że gluten nie wpływa bezpośrednio na powstawanie przeciwciał ANA.
Te przeciwciała obecne we krwi jednoznacznie wskazują na choroby z autoagresji, wśród chorób współistniejących z celiakią jest cała lista chorób autoimmunologicznych. Dla mnie wniosek nasuwa się sam.
Nietolerancja glutenu nie jest tylko z jelitowymi problemami powiązana.
wejdź sobie na forum toczeń i poczytaj o przeciwciałach ana - żadne znane mi doniesienia medyczne nie potwierdzają Twojej tezy.
Dlatego się pytam czy robiłaś cały profil bo np typ świecenia może sugerować jaką masz dodatkowo chorobę autoimmunologiczną oraz jeśli isę określi jaki typ przeciwciał z grupy ana masz podniesione to to też jest ważna wskazówka diagnostyczna np ss-a i ss-b wskazują na sjogrena itd.....

o tu masz fajny wątek:
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.ph ... hlight=ssa

przeciwciał ana nie oznacza się przy diagnostyce celiakii... to też powinno dać Ci coś do myslenia, masz coś dodatkowego
Asia
ODPOWIEDZ