Syrop skrobiowy Eureka!!!!

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewabozena
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 02 lis, 2004 12:10
Lokalizacja: suwalszczyzna

Syrop skrobiowy Eureka!!!!

Post autor: ewabozena »

Moi drodzy wiele razy wszyscy na formum sie zastanawialiśmy czy wolno nam jeść słodycze zawierające syrop skrobiowy. Chyba znalazłam odpowiedz. Grzebiąc w encyklopedii chemii WSiP rok 2001 pod hasłem skrobia znalazłam taki oto fragment:chodzi oczywiście o przenną " Skrobia ogrzewana z roztworami mocnych kwasów ulega hydrolizie tworząc jako produkt końcowy glukozę w wyniku tej reakcji otrzymuje sie metodą przemysłową tzw. sztuczny miód i syrop wykorzystywany w produkcji cukerniczej" Domyslam sie ze chodzi tu o syrop skrobiowy ktory jest czesto w tłumaczeniu angielskim okreslany jako syrop glukozowy co mozna zauważyć sprawdzajac skład produktu co zreszta z nas wielu zauważyło i zastanawiało sie nad tym. Uważam więc że możemy spożywać produkty zawierające syrop skrobiowy bowiem jest to glukoza. Może ktos zna jeszcze jakiegos technologa żywienia lub chemika ktory swym aurorytetem poparł by moje wiadomości. Ja w każdym razie bedę objadała się słodyczami mającymi w składzie syrop skrobiowy ;-))
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

i co na to pozostali forumowicze???? dla mnie szok! całkowicie eliminuję wszytko co ma syrop skrobiowy a tu taki good news??
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Taaaa... A ja bym była bardzo ostrożna. W zasadzie z tego postu nic dla mnie nie wynika. Ale od początku.
ewabozena pisze:Skrobia ogrzewana z roztworami mocnych kwasów ulega hydrolizie tworząc jako produkt końcowy glukozę w wyniku tej reakcji otrzymuje sie metodą przemysłową tzw. sztuczny miód i syrop wykorzystywany w produkcji cukerniczej"
Wszystko jasne, zwłaszcza jeśli wiemy czym pod względem biochemicznym jest skrobia:
"Skrobia jest złożonym węglowodanem, polisacharydem roślinnym. Podobnie do celulozy jest złożona wyłącznie z cząsteczek glukozy, jednak łączą się one wiązaniami α-1,4-glikozydowymi. Skrobia hydrolizuje wyłącznie na alfa-D-glukozę, lecz nie jest jednorodnym chemicznie związkiem - składa się z dwóch polisacharydów odmiennie zbudowanych: z nierozgałęzionej amylozy łatwiej rozpuszczalnej w wodzie i rozgałęzionej amylopektyny, z reguły w stosunku ilościowym 22-30% : 70-78%. "
http://pl.wikipedia.org/wiki/Skrobia
Dowcip polega na tym, że nie chodzi nam o to, co się w tym procesie dzieje ze skrobią, ale z jej zanieczyszczeniami, czyli glutenem. Jak dla mnie, gluten jest dość odporny na działanie wysokich temperatur (inaczej nie byłoby z nim problemu, wystarczyłoby go upiec :wink: ). I choć skrobia rozkłada się na cukry proste, dając w efekcie syrop glukozowy/skrobiowy, to nikt nie pisze o tym, co się dzieje z zanieczyszczeniami. Czyli glutenem właśnie. A w zależności od pochodzenia skrobi (ziemniaczana, kukurydziana, pszenna) ten gluten będzie obecny w skrobi, nie ma siły, chyba że zostanie ona dodatkowo oczyszczona... Reasumując, dla mnie ten post to żadna rewelacja. Nie padło tam ani jedno odkrywcze zdanie nt. tego, co się dzieje w procesie hydrolizy z glutenem. Tak więc - ostrożnie!
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Dolorez
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt 19 wrz, 2006 12:11
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Dolorez »

Hydroliza skrobi zachodzi w agresywnych warunkach. Czyli pod działaniem wysokich temperatur i w obecności silnych kwasów, np. kwasu solnego. Proces ten trwa zwykle od 0,5 do 1 godziny. W czasie tego procesu zmienia się większość właściwości fizycznych i chemicznych. Sama skrobia kukurydziana i ziemniaczana nie zawiera glutenu. Najgorsza jest skrobia pszenna. I nie chodzi tutaj o zanieczyszczenia glutenem tylko fakt jaką skrobię poddaje się temu procesowi.
Tutaj na forum w składnikach dozowlonych i zabronionych wyczytałam, że skrobia pszenna jest dozwolona...
Skrobia to przecież połaczone ze sobą cukry proste, a białko zbudowane jest z aminokwasów.
Już się pogubiłam... chyba muszę dokładnie sie w to zagłebić...
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Dolorez pisze:Tutaj na forum w składnikach dozowlonych i zabronionych wyczytałam, że skrobia pszenna jest dozwolona...
Oj, oj! Czytaj dokłądnie! Dozwolona jest tylko skrobia pszenna bezglutenowa, czyli dodatkowo oczyszczana z glutenu, taka z atestem. Używają producenci pieczywa bezglutenowego, znajduje się w większości mixów do pieczenia itp. Ale jeszcze raz podkreślam - jest to skrobia bezglutenowa, specjalna!
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Dolorez
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt 19 wrz, 2006 12:11
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Dolorez »

Kabran masz rację Przepraszam za moją nieuwagę Omamay jakieś w oczach miałam jak to czytałam :wink:
ODPOWIEDZ